Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γιατί ασχολείστε με Blender;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 10, 2012 3:41 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Είστε εξερευνητές; Είστε ελεύθεροι καλλιτέχνες; Είστε γενικά φίλοι του ελεύθερου λογισμικού; Πόσα χρόνια ασχολείστε γενικά; Τι σκοπέυετε να κάνετε στο μέλλον με το Blender και εάν μπορεί κάποιος να σας βοηθήσει τι θα ζητούσατε;

Γενικά πείτε χαλαρά ότι γουστάρετε, να γνωριστούμε καλύτερα. Επίσης πείτε καμιά Blender-ο-ιστορία που θα έχει ενδιαφέρον. :D

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατί ασχολείστε με Blender;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 10, 2012 4:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ωραίο topic :D .

Δηλώνω φίλος του ελεύθερου λογισμικού μιας και δουλεύω σε Ubuntu, γράφω κώδικα με geany eclipse, σχεδιάζω με inkscape gimpκαι γενικότερα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ open source εφαρμογές.
Αν και τελευταία το έχω γυρίσει σε cloud χρησιμοποιώντας cloud9 για κώδικα , pixlr για image editing και google docs για έγγραφα .

Όσον αφορά το Blender δεν είμαι τόσο χρήστης όσο fan. Χρησιμοποιούσα παλιά το ΜΑΥΑ αρκετά πριν ασχοληθώ με τον προγραμματισμό. Μετά είδα το blender με το οποίο έπαθα σοκ από τις δυνατότητες του και το πόσες εφαρμογές μπορούσε να αντικαταστήσει .

Το πρωτοείδα στην έκδοση 2.49 όπου το interface του ήταν απλά απλησίαστο και το ψιλοαγνόησα. Στην έκδοση 2.5+ που έγινε πιο φιλικό ξεκίνησα να το δουλεύω πιο πολυ για modeling προϊόντων που χρησιμοποιούσα σε κάποιες μακέτες και banner που έφτιαχνα.

Είχα περάσει μια βόλτα όλα τα site που είχαν υλικό για blender ώσπου ανακάλυψα ότι δεν υπήρχε ελληνική κοινότητα.
Εκεί μου ήρθε η ιδέα. Επικοινώνησα με email με τον Ton Roosendaal , δημιουργό του Blender για την σχετική άδεια. Μαζί με την βοήθεια του Καμπιτάκη Μύρων γνωστό στο forum ως kalwdio, η ιστοσελίδα έγινε πραγματικότητα.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 10, 2012 4:52 am 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times
χμ πολύ δύσκολη ερώτηση!
Ας ξεκινήσω από το ιστορικό κομμάτι.

-Πόσα χρόνια ασχολείστε γενικά;
Η πρώτη μου επαφή με 3d αλλά και με υπολογιστή ήταν όταν ήμουν 4 δημοτικού ~94 που ο πατέρας μου άρχισε να μου μαθαίνει το Autocad 12 σε DOS. Μέχρι το λύκειο ενώ τα άλλα παιδιά έπαιζαν παιχνίδια εγώ έγραφα προγράμματα σε visual basic και έβαζα subseven(trojian) στους υπολογιστές του σχολειού να παρακολουθώ τους άλλους. Παράλληλα είχα γενική ενασχόληση με 3d (3d studio max, bryce, poser κλπ.). Μέτα το πανεπιστήμιο επειδή είχα κουραστεί να γράφω κώδικα αποφάσισα να ασχοληθώ με ποιο καλλιτεχνικά πράγματα και ξεκίνησα με ζωγραφική, 3d, after effects, φωτογραφία. Πριν από περίπου 4 χρόνια που πέρασα αποκλειστικά σε linux διανομές σε pc & laptop δοκίμασα το blender.

-Γιατί ασχολείστε με Blender;
Γιατί μου αρέσει η φιλοσοφία του.
Έχει πολύ χρήση πληκτρολογίου.
Έχει ωραίο interface.
Είναι δωρεάν και ανοικτό.
Έχει ωραία κοινότητα + πολλά video.

-Τι σκοπεύετε να κάνετε στο μέλλον με το Blender;
Στην Θεσσαλονίκη το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το έχω σαν ωραίο χόμπι.

-Είστε γενικά φίλοι του ελεύθερου λογισμικού;
Yeap!! Συνήθως έχω Arch linux αλλά τώρα γράφω από Sabayon γιατί το έβαλα χθες για να το δοκιμάσω.. Δεν είμαι φανατικός έχω jdk+jre και άλλα closed source. Χρησιμοποιώ ότι με βολεύει. Συχαίνομαι τα άπειρα ηλίθια bugs των windows.

χμ.. blenderοιστορια...

Είναι δυο primitives ένας κώνος και μια σφαίρα σε ένα αεροπλάνο το οποίο πέφτει και πηδάνε χωρίς αλεξίπτωτο ποιο θα φθάσει πρώτο στο έδαφος?
Το αεροπλάνο φυσικά...

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 10, 2012 2:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

Images: 0
Been thanked: 7 times
Φίλος και εγώ του GNU/LINUX
έφτιαξα και ένα κέρμα στο blender.

χρησιμοποιώ Lubuntu και Bodhi.

Ήθελα πάντα να ασχοληθώ με 3D μέχρι πριν 10 μήνες περίπου που ανακάλυψα το blender και το λάτρεψα.
allos έγραψε:
Ωραίο topic :D .

σχεδιάζω με inkscape gimpκαι γενικότερα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ open source εφαρμογές.

Με ενδιαφέρουν και τα δύο αλλά μέχρι στιγμής τα χρησιμοποιώ ελάχιστα γιατί δεν τα γνωρίζω όσο θα ήθελα.
Ειλικρινά θα σου ήμουν υπόχρεος αν έκανες μια σχετική παρουσίαση για το καθένα ξεχωριστά εδώ .:
http://www.blendergr.com/viewforum.php?f=25

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 10, 2012 5:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Αν και ήμουν καρτουνίστας στα early years μου, η σχέση μου με τα 3D ήταν εντελώς τυχαία. Μου προξένησαν το ενδιαφέρον σε ηλικία 14 ετών, όπου έπιασα Form Z, και μετά λίγο 3D Studio Max (έκδοση 4) και μετά τα παράτησα εντελώς καθώς αποφάσισα να ασχοληθώ με Web Design. Πάντα είχα αφήσει ιδέες στο ράφι όσπου κάποια μέρα ίσως να δημιουργούνταν και αυτό είναι ένα παράπονο μου.

Κατά τα 24 μου έμαθα για το Blender, και έμεινα έκπληκτος με την πληθώρα χαρακτηριστικών του (για τότε, για τώρα ούτε συζήτηση). Ακόμα περισσότερο επειδή ήταν γρήγορο στην λήψη, άμεσο προς χρήση, και ελεύθερο. Με πολύ κόπο και υπομονή αποφάσισα να το λιώσω στον ελεύθερο μου χρόνο και τώρα πλεόν θεωρώ πως άξιζε η επένδυση χρόνου, και πόσο μάλλον για τα χρόνια που έρχονται (εις αεί δηλαδή). Αυτό είναι μια σαφής ένδειξη ότι το Blender είναι άμεσα διαθέσιμο για τον οποιονδήποτε, ανά πάσα χρονική στιγμή.

Γενικά στο μέλλον σκέφτομαι τα πάντα όλα, ταινίες, παιχνίδια, αρχιτεκτονικός σχεδιασμός, αρχαιολογικές αναπαραστάσεις. Τα πάντα μπορούν να δημιουργηθούν με το Blender, αλλά κυρίως πιστεύω πως καθώς θα υπάρχει μια ισχυρή κοινότητα Blender στην Ελλάδα, θα βοηθηθούν εκατοντάδες άνθρωποι μεταξύ τους, θα υπάρχει καλλιέργεια των ταλαντούχων καθώς επίσης και περισσότερη εξωστρέφεια.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2012 3:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Λοιπον εγω ειμαι 14,εμαθα για το blender οταν ειχα ρωτησει σε μια community πως μπορω να δημιουργησω models για τις πιστες μου στο call of duty 4...και μου ειπαν αυτο το προγραμμα....

Τα σχεδια μου σχετικα με αυτο ειναι να βρω ατομα που θα με βοηθησουν να σχεδιασω ενα game που υα κανει επιτυχια... :-D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2012 4:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 15
Has thanked: 24 times
Been thanked: 6 times
Καλως ήρθες Νίκο στην παρέα μας.. :) Ελπίζω να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα ...και ελπίζω να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε απο εδώ στις απορίες σου 8-)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2015 1:28 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
RANDOM_AVATAR

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Αυτό είναι πολύ ωραίο θέμα . Νομίζω ότι είμαι πάρα πολύ αργά σε αυτό το θέμα . Θα έπρεπε να είναι εκεί πριν από ένα χρόνο , αλλά ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα .

Υπάρχουν πολλές δωρεάν ή ανοικτού κώδικα προγράμματα που χρησιμοποιούμε . ένα από τα πιο farourite μου είναι το Google docs που μπορώ να χρησιμοποιήσω για την επεξεργασία εγγράφων ενώ μπορώ να χρησιμοποιήσω το photoshop free για επεξεργασία φωτογραφιών , όταν χρειάζομαι κάποια χειραγώγηση στις φωτογραφίες μου για Twitter ή το Facebook προφίλ μου .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2015 7:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 14 times
ahsansbksk έγραψε:
Αυτό είναι πολύ ωραίο θέμα . Νομίζω ότι είμαι πάρα πολύ αργά σε αυτό το θέμα . Θα έπρεπε να είναι εκεί πριν από ένα χρόνο , αλλά ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα .
.

Υπάρχει ένα ενεργό private community στο google + για το blender.
https://plus.google.com/communities/110 ... 6191490879

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 23, 2015 10:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Γιατί είναι ωραίο ρε φίλε, πολύ ωραίο! Πώωωωω... (στο στυλ της αντίστοιχης διαφήμισης με γνωστό αλλαντικό) :D

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Blendergr ©2011 | Developer-Founder Kornarakis Nikos | Co-founder Kampitakis Miron
Follow blendergr on Twitter