Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2013 12:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Έδωσε "Ευχαριστώ": 1 φορά
Έλαβε "Ευχαριστώ": 34 φορές
Εγώ νομίζω πως εάν βγει ένα σκίτσο concept μιας σκηνής και αναγνωριστούν κάποια αντικείμενα τότε θα είναι εύκολο για έναν beginner να βοηθήσει, π.χ. ένα φωτιστικό ή ένα κερί είναι αντικείμενα απλά τα οποία δεν χρειάζονται εμπειρία και γίνονται στο μπαμ.

Όσον αφορά τα σκίτσα concept δεν χρειάζεται τεράστια ακρίβεια και λεπτομέρεια, έχω κάνει εκατοντάδες σκίτσα στο Microsoft Paint του δεκάλεπτου και είναι αρκετά για να δώσουν μια πρώτη γεύση του τι επακολουθεί, όπως επίσης σαφώς πολύ καλύτερα να υπάρχει κάτι ενδεικτικό παρά την μαυρίλα (δεν θα χρειαστεί ο καθένας να φαντάζεται από μόνος του και να αγχώνεται για το πως θα βγει, το κόνσεπτ θα βάζει τα πράγματα σε μια σειρά).

Πάντως μου αρέσει η ιδέα με τον εξωγήινο, αν όχι με Alien έστω κάποιο διαστημ-Άνθρωπο. Πάντως υπάρχει κόλλημα στο σενάριο από όσο φαίνεται. Δεν ξέρω εάν το έχει αναλάβει ο Semaphor αλλά εάν χρειαστεί να ειδοποιήσουμε κάποιον άλλον εθελοντή για τα σενάρια τότε να ψάξουμε στην κοινότητα http://community.sff.gr/ που έχει πάρα πολλούς σεναριογράφους. Δεν λέμε να φτιάξει επική τριλογία προς θεού (όπως κι εμείς δεν θα φτιάξουμε το Myst), να είναι 20 σκηνές όλες κι όλες δεμένες ωραία και καλά. :)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 5:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Έδωσε "Ευχαριστώ": 0 φορά
Έλαβε "Ευχαριστώ": 0 φορά
Θελω να συμμετεχω και εγω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 5:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Επίσης προτείνω να παίζεται με πολλά άτομα...
Να είναι στυλ οικογενειακό.....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 9:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Έδωσε "Ευχαριστώ": 10 φορές
Έλαβε "Ευχαριστώ": 14 φορές
shaman3d Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο tutolrial για τα γραφικά του παιχνιδιού..
όπως είπε και ο cosgraph ένας αρχάριος μπορεί να βοηθήσει φτιάχνοντας απλά μικροαντικείμενα..

Για το σενάριο δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.. Eγώ σκέφτομαι κάτι σε στιλ fear που ψάχνεις σε γραφεία και ανακαλύπτεις το στόρι σιγά σιγά. ο kalwdio πρότεινε κάτι με παράλληλα σύμπαντα στιλ fringe και ο shaman3d με alien και διάστημα. θα μπορούσαμε αν θέλετε να υπάρχουν πάνω από ένας πρωταγωνιστές που να μπλέκονται μεταξύ τους όπως στο dreamfall the longest journey.

cosgraph συμφωνώ μαζί σου προφανώς χρειαζόμαστε concept art σε στιλ κομιχ με το σενάριό/χώρους. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είμαι ο κατάλληλος για να οργανώσω σενάριο και concept και να βγει κάτι καλό. Αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος από εδώ να το κάνει, cosgraph αν έχεις επαφές με μέλη του sff θα βοηθούσε..

Nikos667 όταν λες οικογενειακό/πολλά άτομα, πως το φαντάζεσαι? έχεις κάτι ιδιαίτερο να προτείνεις στο χειρισμό/γραφικά?

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 5:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
New Member
Άβαταρ μέλους

Images: 1
Έδωσε "Ευχαριστώ": 5 φορές
Semaphor μάλλον δεν το έγραψα σωστά... Με το tutorial εννοούσα το τελικό στάδιο της δουλειάς... Δηλαδή τον τρόπο που γίνετε η σύνθεση όλων των αντικειμένων για να βγει η τελική εικόνα... Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός... Πιστεύω ότι θα μπορέσω να βοηθήσω στα απλά αντικείμενα και εγώ...

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 10:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Βασικά επειδή εγώ φτιάχνω την μηχανή γραφικών δεν υπάρχει κάποιο tutorial. Η σύνδεση περιγράφεται σε ένα xml αρχείο, δεν έχει οριστικοποιηθεί εντελώς το πρότυπο του. Βασικά αυτό το κομμάτι θα το κάνω εγώ. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να φτιαχτούν οι σκηνές.

Και το σενάριο.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2013 1:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Οταν λεω οικογενειακο still bazz του playstation 3...με μυστηρια και ετσι...πιστευω οτι θα ηταν ενα τελειο παιχνιδι για κονσολες!

Π.χ. να ειναι κατι θαμενο μεσα σε τοιχο και η ομαδα να πρεπει να το βρει...
Ομως να μην ξερουν οτι ειναι μεσα σε τοιχο,και τελος παντων να ειναι σε διαφορα σημεια...

*Η ιδεα σου ειναι τελεια μονο που πιστευω οτι χρειαζεται μια τελεια ιστορια...(μηπως να μιλησω με την φιλολογο μου? χεχεχ)
Αλλα νομιζω οτι ενα game που θα απικονιζει μια βαση(απλη) που θα αποτελειται απο τουβλακια και ο ενας αντιπαλος θα πρεπει να ριξει στον αλλον οτι θελει θα ηταν ωραια!
Δηλαδη ο καθενας εχει τη βαση του και τα οπλα του και πρεπει να πεταει με οτι οπλα θα βαλουμε στον αλλον βλήματα ωσπου να του κατεστρεψει το καστρο....(ΜΕ PhysX νομιζω γινεται!)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2013 8:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Nikos667 έγραψε:
Οταν λεω οικογενειακο still bazz του playstation 3...με μυστηρια και ετσι...πιστευω οτι θα ηταν ενα τελειο παιχνιδι για κονσολες!

Π.χ. να ειναι κατι θαμενο μεσα σε τοιχο και η ομαδα να πρεπει να το βρει...
Ομως να μην ξερουν οτι ειναι μεσα σε τοιχο,και τελος παντων να ειναι σε διαφορα σημεια...

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά προτείνεις να έχει ενσωματωμένο μέσα στο adventure levels με ερωτήσεις γνώσεων και levels με hidden objects? Αν και δεν τρελαίνομαι με τα παιχνίδια τύπου hidden objects αν θέλετε μπορώ να φτιάξω την δομή να τα υποστηρίζει.. Δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο..

Οι υπόλοιποι τι λέτε??

Nikos667 έγραψε:
Αλλα νομιζω οτι ενα game που θα απικονιζει μια βαση(απλη) που θα αποτελειται απο τουβλακια και ο ενας αντιπαλος θα πρεπει να ριξει στον αλλον οτι θελει θα ηταν ωραια!
Δηλαδη ο καθενας εχει τη βαση του και τα οπλα του και πρεπει να πεταει με οτι οπλα θα βαλουμε στον αλλον βλήματα ωσπου να του κατεστρεψει το καστρο....(ΜΕ PhysX νομιζω γινεται!)

Να υποθέσω μιλάς για να κάνουμε ένα 2ρο παιχνίδι σε στιλ unreal turnament? Αυτό θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, οργάνωση, χρόνο και ψάξιμο.

offtopic:
Η φιλόλογος τι ηλικία έχει? ελεύθερη? :lol:

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2013 1:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Έδωσε "Ευχαριστώ": 1 φορά
Έλαβε "Ευχαριστώ": 34 φορές
Ώπα και τα κονέ, αυτά είναι... :D

Και τα κρυμμένα αντικείμενα έχουν πλάκα, αλλά νομίζω πως ούτως ή άλλως μπαίνουν στο παιχνίδι. Όλα τα adventure έχουν κρυμμένα αντικείμενα έτσι;

Δεν αναζήτησα ακόμα βοήθεια στο ssf, εάν ενδιαφέρεται η κοπέλα τότε εντάξει ξέρω 'γω δεν παίζει πρόβλημα. Αλλά λέμε για απλά πράγματα όχι δύσκολα.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 22, 2013 10:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Καθώς προσπαθούσα να κοιμηθώ σκέφτηκα ένα σενάριο που συνδυάζει όλα τα παραπάνω προτεινόμενα. Είναι λίγο σύνθετο.

Ένας Εξωγήινος περιπλανιέται στο διάστημα προσπαθώντας να βρει πληροφορίες για την τοποθεσία ενός πλανήτη(Γη). Συναντά ένα εγκαταλειμμένο διαστημόπλοιο..
Μπαίνει μέσα και περιπλανιέται. Υπάρχει σαν quote το "όποιος ελέγχει το παρών ελέγχει το παρελθόν. Όποιος ελέγχει το παρελθόν ελέγχει το μέλλον" του george orwell. Σε κάποια από τα βιβλία και υπολογιστές που συναντάει γίνεται αλλαγή στον δευτερεύον πρωταγωνιστή σε μια άγνωστη τοποθεσία και εξελίσσεται ένα δευτερεύον b story(δεν το σκέφτηκα). Για να λυθούν τα puzzles χρησιμοποιούνται πληροφορίες και από τις δυο τοποθεσίες.. ξαφνικά ο δευτερεύον πρωταγωνιστής πεθαίνει.. Συνεχίζουμε με τον πρωταγωνιστή που περιπλανιέται στο διαστημόπλοιο και βρίσκει έναν τηλεμεταφορέα. μπαίνει μέσα, βρίσκετε στην τοποθεσία του δευτερεύοντα πρωταγωνιστή και διαπιστώνει ότι βρίσκετε στο παρελθόν. Έχοντας μαζί του την τεχνολογία αλλάζει το παρελθόν ώστε ο δευτερεύον πρωταγωνιστής να μην πεθάνει. Επιστρέφει στο διαστημόπλοιο, πειράζει κάνα δυο μαλακίες και ξαναμπαίνει στον τηλεμεταφορέα. Βρίσκετε στο μέλλον και ψάχνει τα απομνημονεύματα του δευτερεύοντα πρωταγωνιστή και συνεχίζει να εξελίσσετε το b story..

Πως σας φαίνεται?? Συνδυάζει εξωγήινο, παράλληλα σύμπαντα, χρίζεται να φτιαχτεί εκτός από το διαστημόπλοιο μόνο η b τοποθεσία και να πειραχτεί ώστε να υπάρχουν οι 3 χρονικές εκδοχές της..

Σκεφτείτε κι εσείς καμιά μλκια πριν κοιμηθείτε να φτιάξουμε κάνα σενάριο...

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Blendergr ©2011 | Developer-Founder Kornarakis Nikos | Co-founder Kampitakis Miron
Follow blendergr on Twitter