Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 03, 2012 7:29 pm 
Εικόνα
Όπως και πέρυσι τέτοιο καιρό έτσι και φέτος είπαμε να κάνουμε ένα πρωτοχρονιάτικο διαγωνισμό. Αυτή την φορά το δώρο μας το κάνει, το σε όλους μας γνωστό CG Cookie.

Εικόνα

Το δώρο
To φετινό δώρο στο νικητή του διαγωνισμού του blendergr το κάνει το cgcookie.
Μιας και το cgcookie είναι για μένα η καλύτερη ιστοσελίδα με tutotrials, για όποιον θέλει να μάθει blender, επικοινώνησα με τον Wes Burke ( ιδρυτή και διαχειριστή του cgcookie) και τον ενημέρωσα για το blendergr και την προσπάθεια των μελών του για την δημιουργίας μιας ελληνικής κοινότητας του blender.
Μέσα στην κουβέντα αναφέρθηκε και ο φετινός διαγωνισμός που θα κάνουμε και προσφέρθηκε να κάνει δώρο στον νικητή μια συνδρομή 30 ημερών στο cgcookie.
O νικητής από Basic Member θα γίνει για 30 ημέρες Citizen Member με πρόσβαση σε όλο το υλικό του cgcookieκαι την δυνατότητα να κατεβάσει όλα τα tutorial σε HD μορφή καθώς και πρόσβαση στα αρχεία του κάθε tutorial.

Το θέμα
Το θέμα όπως και πέρυσι είναι τα Χριστούγεννα και γενικότερα οι εορτές αυτών των ημερών. Το project σας μπορεί να είναι οτιδήποτε φτιαγμένο με το blender. Είτε still image render, είτε video, είτε κάποιο game από την game engine του blender.

Κανόνες
Στον διαγωνισμό έχουν δικαίωμα συμμετοχής όλα τα μέλη (εκτός των διαχειριστών της ιστοσελίδας) με όσες δημιουργίες θέλει ο καθένας.
Αν κάποιος θέλει να κάνει πάνω από μια καταχώρηση μπορεί να το κάνει αρκεί να μην περιλαμβάνει μια καταχώρηση στοιχεία από μια άλλη.
Δηλαδή αν κάποιος κάνει ένα χιονάνθρωπο σε ένα δάσος και καταχωρήσει αυτό το render και μετά βάλει τον ίδιο χιονάνθρωπο σε ένα άλλο μέρος και το κάνει render, προφανώς θα επιλέξουμε εμείς μια από τις δύο καταχωρήσεις.
Αν οι δύο καταχωρήσεις είναι διαφορετικές τότε λαμβάνουν μέρος και οι δύο σαν ξεχωριστές, άρα έχετε επιπλέον πιθανότητες να κερδίσετε.

Συμμετοχή
Μόλις ολοκληρώσετε την δημιουργία σας μπορείτε να την κάνετε upload στην αντίστοιχη κατηγορία που υπάρχει στην ενότητα λήψεων της ιστοσελίδας κάνοντας κλικ στο “Ανέβασμα αρχείου”.
Ανεβάζεται ένα αρχείο μορφής zip με τα αρχεία του project σας.
Αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα με την επισύναψη του αρχείου ή το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο, επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα για να λυθεί άμεσα.
  • Αν θέλετε να καταχωρήσετε κάποιο still image render βάλτε μέσα στο zip το .blend αρχείο και τα πιθανά παρελκόμενα του (textures κτλπ).
  • Αν θέλετε να καταχωρήσετε κάποιο video βάλτε μέσα στο zip το .blend αρχείο και τα πιθανά παρελκόμενα του καθώς και ένα .txt αρχείο με το link της σελίδας που έχετε ανεβάσει το video (youtube,vimeo,κλπ) .
  • Αν θέλετε να καταχωρήσετε κάποιο game που φτιάξατε βάλτε μέσα στο zip το .blend αρχείο και τα πιθανά παρελκόμενα του.

Ψηφοφορία
Η επιλογή του νικητή θα γίνει πάλι από εσάς μέσα από ανοιχτή ψηφοφορία.
Θα αναρτηθεί ξεχωριστό άρθρο όπου θα υπάρξει μια παρουσίαση όλων των δημιουργιών σας.
Εκεί θα γίνει η ψηφοφορία και το κάθε μέλος θα μπορεί να δώσει δύο ψήφους.
Θα επιλέξετε δυο κουτάκια με τις δημιουργίες που σας άρεσαν περισσότερο.
Προσοχή κατά την ψηφοφορία
  • η ψήφος δεν αλλάζει αν αλλάξατε γνώμη
  • η ψήφος δεν σβήνετε αν αλλάξατε γνώμη
  • αν κατά λάθος επιλέξετε ένα κουτάκι αντί για δύο δεν έχετε το δικαίωμα να δώσετε την δεύτερη ψήφο ποια.

Παραλαβή
O νικητής θα πρέπει να κάνει ένα δωρεάν λογαριασμό στο cgcookie και μετά να μου στείλει το username και το email που χρησιμοποίησε και εγώ θα τα στείλω με την σειρά μου στον Wes Burke για να γίνει η μηνιαία συνδρομή.

Οι ημερομηνίες για τον διαγωνισμό είναι
06-12 Ιανουαρίου : Καταχωρήσεις
14-19 Ιανουαρίου : Ψηφοφορία

Ξεκινήσαν τα upload.
Να υπενθυμίσω :
1. Κάνουμε upload το zip αρχείο με το .blend και ότι άλλο χρειάζετε (textures κλπ) από την φόρμα εδώ.

2. Ανεβάζουμε την photo στο Album Δεύτερος Πρωτοχρονιάτικος Διαγωνισμός BlenderGR από την φόρμα εδώ.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει επικοινωνήστε με έναν από τους διαχειριστές με π.μ. ή σε αυτό το topic.

Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 08, 2012 10:58 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Πότε είναι η διορία; Πάει μέχρι Ιανουάριο;

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 08, 2012 12:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ναι θα πάει περίπου 5-6 Ιανουαρίου οι καταχωρήσεις και οι ψήφοι μέχρι 12-13.
Δεν έχει αποφασιστεί ακόμα η τελική ημερομηνία αλλά σίγουρα μετά τις 5 Ιανουαρίου.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 4:54 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
OK...Απλά αν τελειώσω έγκαιρα περιμένετε μεγάλο κάψιμο :p

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 10:56 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Ξεκίνησε κανείς τίποτα; Σκέφτομαι να σκιτσάρω λίγο μπας και μου κατέβει καμιά ιδέα γιατί δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 14, 2012 10:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times
Έχω σκεφτεί ένα χριστουγεννιάτικο cart postal. Σκεφτόμουνα να παίξω με χιόνι, αλλά δεν θέλω να μπλέκω με το modeling του. Οπότε θα δοκιμάσω να το κάνω μόνο με modifiers/textures αν βγει τραγικό δεν θα το βάλω. Να σημειώσω ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με particles/nature οπότε αν και αυτό βγει τραγικό.. θα το γυρίσω σε καρτουνίστικο/σουρεαλιστικό για να μην ρεζιλευτώ.. Έχω καταλήξει στο composition της κάρτας. Έχω ξεκινήσει το βασικό modeling(το κάνω λίγο πρόχειρο γιατί πρέπει να προλάβω το νέο έτος).

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 5:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Βλέπω ότι στο Blendernation έγινε δημοφιλές ένα tutorial σχετικό με χιόνι, μου δίνει έμπνευση για εξωτερικές σκηνές.
http://www.blenderpedia.com/index.php/t ... 40-48/snow

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 7:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

Images: 0
Εγώ βγήκα off, λόγω βλάβης. :(
(όχι ότι είχα και καμιά ιδέα της προκοπής αλλά τώρα έχω ατράνταχτο άλλοθι :evil: )

Με χιόνια όμως βρήκα άλλα 2 tutorials
http://www.youtube.com/watch?v=ZGHovScMUnY
http://vimeo.com/12409072

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2012 4:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 15
Has thanked: 24 times
Been thanked: 6 times
Τι βλάβη έπαθες ρε ασβε :-D

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2012 6:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

Images: 0
Off Topic
kalwdio έγραψε:
Τι βλάβη έπαθες ρε ασβε :-D

Όχι εγώ βασικά. :lol:

Η κάρτα γραφικών του λάπτοπ. :(
Και το netbook δεν είναι για πολλά
Οπότε το'ριξα στα tutorials

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Blendergr ©2011 | Developer-Founder Kornarakis Nikos | Co-founder Kampitakis Miron
Follow blendergr on Twitter