Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Blender θέλω γενική βοήθεια...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 5:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Γεια σας,είχα λίγο καιρό να μπω αλλα...
Δεν σας συστήθηκε ολοκληρωμένα....
Δουλεύω το blender 1-2 χρόνια και οτι έχω μάθει ειναι μετά απο πολυ ψάξιμο εφόσον τα περισσότερα tutorials έχουν κενά...

Ειναι καλός στο σχεδιασμό τοπίων και γενικά αντικειμένων αλλα sculpting στα 10 θα μου
Εβαζαν ενα τσουχτερό 2-3

Το ίδιο και στο Render...

Εάν κάποιος με το χρόνο ανέβαζε βασικά tutorials έστω να μάθω τα βασικά....θα το εκτιμούσα...

Επίσης επειδή άκουω πολλές φορές απο ανθρώπους οτι το blender έχει κάψει το σύστημα τους να τα ξεκαθαρίσω...

Χωριζουμε τους υπολογιστές σε διάφορες κατηγοριες :

1.Desktop Ο καθένας μας έχει
2.Μεγαλο Συστηματα κυρίως σε τράπεζες-βιομηχανίες
3.SuperComputer Σε ερευνητικά κέντρα

Τώρα οι Desktop χωρίζονται σε

PC Απλή χρήση η gaming
Workstation Χρησιμοποιούνται απο αρχιτέκτονες και γενικά οτι εχει να κάνει με σχεδιασμό
Servers για άλλες χρήσεις....

Τώρα το blender θέλει workstation και όλοι μας έχουμε PC άρα
Οι quadro η fire pro και αντίστοιχα οι Xeon πιάνουν λιγότερη θερμοκρασία απο οποιοδήποτε άλλο σύστημα και αντέχουν σκληρό και μακροχρόνιο render....

Το σύστημα μου ειναι :

CPU : i7 2600 quad core
GPU : HD 6770 MSI
RAM : 8 GB corsair

Αυτά που προτείνω για κάποιον που παίρνει σοβαρά το render Κ.λ.π ειναι :

CPU : intel Xeon quad core
Ram 16GB
GTX 670 η GTX 580 η GTX 465/470

Αυτο ςιναι για κάποιον που παίζει παιχνίδια....κάποιος που σκέφτεται να μπει επαγγελματικά στο χώρο του προτείνω 32 GB ram και μια Quadro... :-D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Blender θέλω γενική βοήθεια...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 9:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

Images: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times
Nikos667 έγραψε:

Επίσης επειδή άκουω πολλές φορές απο ανθρώπους οτι το blender έχει κάψει το σύστημα τους

Από ποιούς ανθρώπους;
Εγώ δεν το άκουσα από κανέναν.
Είσαι ο πρώτος που το λέει εδώ.

Παράθεση:

PC Απλή χρήση η gaming
Workstation Χρησιμοποιούνται απο αρχιτέκτονες και γενικά οτι εχει να κάνει με σχεδιασμό
Servers για άλλες χρήσεις....

Τώρα το blender θέλει workstation και όλοι μας έχουμε PC άρα
Οι quadro η fire pro και αντίστοιχα οι Xeon πιάνουν λιγότερη θερμοκρασία απο οποιοδήποτε άλλο σύστημα και αντέχουν σκληρό και μακροχρόνιο render....

Το σύστημα μου ειναι :

CPU : i7 2600 quad core
GPU : HD 6770 MSI
RAM : 8 GB corsair

Αυτά που προτείνω για κάποιον που παίρνει σοβαρά το render Κ.λ.π ειναι :

CPU : intel Xeon quad core
Ram 16GB
GTX 670 η GTX 580 η GTX 465/470

Αυτο ςιναι για κάποιον που παίζει παιχνίδια....κάποιος που σκέφτεται να μπει επαγγελματικά στο χώρο του προτείνω 32 GB ram και μια Quadro... :-D

Όσο αφορά το blender και τα System Requirements θα είναι καλό να εμπιστευτούμε το επίσημο site το οποίο είναι αρκετά κατατοπιστικό νομίζω.
General information

Blender 2.6x works on nearly all operating systems. It runs out of the box, you don't even have to install it. Just unpack the archive you find in the Download section and start Blender!

Graphics card note: Blender runs on all Open GL compliant cards, although there are some issues with cheap onboard cards (Intel, Via). We therefore can't officially support and guarantee that Blender works fine on those systems.

Operating Systems

Windows XP, Vista, 7 or 8
Mac OS X 10.6 and later
Linux
FreeBSD

Minimal specs for Hardware

1 GHZ Single Core CPU
512 MB RAM
1024 x 768 px Display with 16 bit color
3 Button Mouse
Open GL Graphics Card with 64 MB RAM

Good specs for Hardware

2 GHZ Quad Core CPU
4 GB RAM
Full HD Display with 24 bit color
3 Button Mouse
Open GL Graphics Card with 1 GB RAM

Production specs for Hardware

Multi Core CPU
8-16 GB RAM
Two times Full HD Display with 24 bit color
3 Button Mouse + tablet
Open GL Graphics Card with 2 GB RAM, Nvidia GTX or Quadro, or AMD FireGL

http://www.blender.org/features-gallery/requirements/

Δεν πρέπει να αφήνουμε λάθος εντυπώσεις σε όσους θέλουν να ασχοληθούν .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 10:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Been thanked: 14 times
asvos έγραψε:
Από ποιούς ανθρώπους;
Εγώ δεν το άκουσα από κανέναν.
Είσαι ο πρώτος που το λέει εδώ.

Με πρόλλαβες...
Τα pc χαλάνε πολύ δύσκολα, σκέψου σε πανεπιστήμια τα παμπάλαια pc δουλεύουν 24 ώρες το 24 ορώ για χρόνια με πολλούς χρηστές να δουλεύουν ταυτόχρονα σε αυτά και δεν παθαίνουν τίποτα..

Εγώ πάντως το render το κάνω στον σταθερό μου 6αετιας με AMD Dual core 5200+. έχει τύχει να χρειαστεί να το αφήσω και 11 ώρες να κάνει render. Εξ άλλου όποιος βιάζετε σκοντάφτει.. :p

Έμενα δεν μου αρέσει να τα ομαδοποιώ τους υπολογιστές σε κατηγορίες , για μένα ο καθένας χρησιμοποιεί ότι χρειάζεται από μικροεπεξεργαστές, pc έως και clusters.

Όσο αναφορά τα tutorials για ελληνόφωνα δες dm_video/index.php και για ξένα δες http://cgcookie.com/blender/ και http://www.blenderguru.com/ Τέλος εδώ έχει όλα τα site του blender comunity http://www.blender.org/community/user-community/

Παρεμπιπτόντως το δικό μας site δεν είναι στην λίστα, μήπως πρέπει να ενημερώσουμε το blender.org??

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2013 11:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 40
Has thanked: 14 times
semaphor έγραψε:
Παρεμπιπτόντως το δικό μας site δεν είναι στην λίστα, μήπως πρέπει να ενημερώσουμε το blender.org??

Έχω επικοινωνήσει 2 φορές για αυτό το θέμα.... Τίποτα όμως ....
Είχα επικοινωνήσει με τον Τon Roosendaal στις 13/09/2011 για το πρόβλημα αυτό και η απάντηση του ήταν " I'm sorry to hear the submission form isn't handled well, I'll check why this takes so long. Will let you know." και σε επόμενο mail την ίδια ημέρα "The person who handles submissions said you just added it a day ago, that's OK to wait a bit :)".

Έκανα άλλη μια προσπάθια να δω μπας και το καταχωρήσουν. Αν και στο submit λέει πως θα γίνει από κάποιο εθελοντή. Ίσως για αυτό ο χαμός.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 12:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

allos έγραψε:
semaphor έγραψε:

Έχω επικοινωνήσει 2 φορές για αυτό το θέμα.... Τίποτα όμως ....
Είχα επικοινωνήσει με τον Τon Roosendaal στις 13/09/2011 για το πρόβλημα αυτό και η απάντηση του ήταν " I'm sorry to hear the submission form isn't handled well, I'll check why this takes so long. Will let you know." και σε επόμενο mail την ίδια ημέρα "The person who handles submissions said you just added it a day ago, that's OK to wait a bit :)".

Έκανα άλλη μια προσπάθια να δω μπας και το καταχωρήσουν. Αν και στο submit λέει πως θα γίνει από κάποιο εθελοντή. Ίσως για αυτό ο χαμός.

Θα ήταν πολύ καλό για όσους το βλέπουν επαγγελματικά,
και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να το κρατάμε ζωντανό και όσο μπορούμε να το εμπλουτίζουμε σε υλικό και μέλη.
Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες και Ελληνίδες πολύ καλοί στο blender που περιπλανούνται έξω και απλά (ίσως) δεν ξέρουν ότι υπάρχει Ελληνικό forum.
Υπομονή και προαπάθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 2:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Εδώ έχει όλα τα βασικά, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος και εγκυρότερος τρόπος να πας κατευθείαν στην πηγη:

http://www.lynda.com/Blender-2-5-tutori ... 088-2.html

http://www.amazon.com/Beginning-Blender ... er+3d+book

http://www.blender3d.org/e-shop/

Εγώ πάντως δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μάθει κανείς να χρησιμοποιεί το Blender :oops: , έπειτα από τόσο ψάξιμο και σπατάλη χρόνου εγώ προσωπικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να φτιάχνεις αυτό που γουστάρεις και μετά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Επίσης όσον αφορά για τους υπολογιστές και το hardware είναι άλλο θέμα και διαφωνώ κάθετα με το rendering σε desktop αλλά μπορούμε να το αναλύσουμε πιο πολύ αργότερα. :)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 1:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Rookie Member
Άβαταρ μέλους

cosgraph έγραψε:

Εγώ πάντως δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μάθει κανείς να χρησιμοποιεί το Blender :oops: , έπειτα από τόσο ψάξιμο και σπατάλη χρόνου εγώ προσωπικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να φτιάχνεις αυτό που γουστάρεις και μετά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
:)

Καλημέρα.
Νομίζω ότι έκανες πολύ καλά που έθιξες το θέμα γιατί είναι μια καλή ευκαιρία να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.
Κατ’αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω την θέση μου σχετικά με σκοπούς και μέσα.
Πιστεύω ότι ο σκοπός ανάλογα με την ιερότητα του,μπορεί να αγιάσει κάποια μέσα αλλά σε καμία περίπτωση όλα τα μέσα.
Όσο αφορά το blender.
Αν κάποιος ξεκινήσει το blender με την σιγουριά ότι θα εξασφαλίσει το μέλλον του ,
τότε νομίζω ότι κάνει μεγάλο λάθος,έστω και αν υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που το έχουν καταφέρει.
Όχι όμως ότι δεν αξίζει να το μάθεις,γιατί με την ίδια λογική δεν αξίζει να μάθεις τίποτα.
Πιστεύω ότι είναι λάθος να ζητάμε από ένα πρόγραμμα,
να πετύχει σώνει και καλά από μόνο του αυτό που δεν μπορεί να καταφέρει 2ής,3ής ακόμα και 5ής φοίτηση σε διάφορες σχολές.
Ξεκίνησα το blender μόνος μου πριν ένα χρόνο περίπου,
γιατί ήθελα να μάθω μερικά πράγματα αντί να χαραμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου στο καφενείο η στην TV.
Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει ούτε ένα δεκάρα και μπορεί ποτέ να μην κερδίσω ούτε ένα ευρώ(τίποτα δεν αποκλείω),
και ειλικρινά αν μπορούσα να γυρίσω τον χρονο πίσω θα αφιέρωνα τον ίδιο χρόνο αλλά με περισσότερο πάθος.
Φυσικά αν βρώ τρόπο να κερδίζω μ’αυτό το ψωμί μου,τότε θα επενδύσω και σε εξοπλισμό και σε βελτίωση των γνώσεων μου.
Αλλά για την ώρα ,για μένα παραμένει στον χώρο του edutainment.

Το δικό μου συμπέρασμα απ’τη μέχρι τώρα πορεία μου στο blender είναι ότι μπορεί να γίνει ένα (δωρεάν ) καλό εργαλείο για τα περισσότερα επεγγέλματα.
Αλλά αυτό είναι απλά η άποψη μου και απ’την οπτική γωνία που βλέπω εγώ τα πράγματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 4:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 40
Has thanked: 14 times
To blender οι περισσότεροι όπως και εγώ το έμαθαν σίγουρα όταν έψαχναν στο google κάτι σαν "maya alternative for linux" ή "maya free alternative" ή κάτι τέτοιο. Πως να κάνω 3d με κάποιο δωρεάν πρόγραμμα ή κάποιο πρόγραμμα για 3d για linux με λίγα λόγια.
Εγώ προσωπικά δούλευα το Maya και βρήκα κάπως έτσι το blender.
Το θέμα με το blender σε σχέση με του υπόλοιπους commercial "ανταγωνιστές" του είναι ότι κάνει λίγο από όλα.
Θεωρούσα απαγορευτικές τις τιμές των commercial προγραμμάτων και καθώς παρακολουθούσα την ανάπτυξη του Maya σπάστικα όταν είδα ότι αντί να το αναπτύσουν ξεκίνησαν να απομονώνουν ή να μην αναπτύσουν κάποιες λειτουργίες και να δημιουργούν νέα προγράμματα με σκοπό για να κάνεις την δουλειά σου να πρέπει να πάρεις 10 προγράμματα.
Προφανώς την συγκεκριμένη εταιρία την συμφέρει κάτι τέτοιο γιατί απευθύνετε σε εταιρίες κολοσσούς.
Συγκεκριμένα παρατήρησα να μην αναπτύσουν το animation και να βγάζουν το Motion Builder, να μην αναπτύσουν το sculpting και να βγάζουν το Mudbox κτλπ.
Το αν είναι το Blender καλύτερο από το Maya ή κάποιο άλλο commercial πρόγραμμα ΔΕΝ το ξέρω αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι κάποιο είναι καλύτερο από το άλλο. Το κάθε ένα απευθύνετε σε άλλο κοινό νομίζω.

Πιστεύω ότι αν κάποιος ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ και ΘΕΛΕΙ πραγματικά να κάνει κάτι στο αντικείμενο αυτό ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει με blender και αυτό μας το αποδεικνύουν παραγωγές όπως το Sintel , το Big buck bunny αλλά και games.
Κάποιοι λοιπόν κατάφεραν να κάνουν και ταινίες και παιχνίδια με το blender.
Άρα γίνετε.
Το θέμα είναι ΠΟΣΟ ΟΡΕΞΗ υπάρχει από τον καθένα να κάνει κάτι.

Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι απλά και γρήγορα μόνο και μόνο για να πει ότι έκανε κάτι τότε σίγουρα το blender δεν κάνει για αυτόν.

ΝΑΙ το blender θέλει να ασχοληθείς μαζί του ΠΟΛΥ και μάλλον ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Και ΝΑΙ θα σε δυσκολέψει ίσως ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά στο αντικείμενο.
Αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

Και ένα open source πρόγραμμα έχει πάντα καλύτερη κοινότητα που ισούται και καλύτερη υποστήρηξη, συχνότερες αναβαθμίσεις και ενσωμάτωση νέων τεχνολογιών πιο γρήγορα από τα commercial προγράμματα που για να ενσωματώσουν κάτι νέο θα πρέπει είτε να περάσει από 40 κύμματα για να μπει και αν μπει το πιο πιθανό θα είναι είτε να πρέπει να ξανααγοράσεις την νεά έκδοση ή στο καλύτερο σενάριο να αγοράσεις κάποιο plugin-extension.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2013 10:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Been thanked: 14 times
Νομίζω τα μέσα δεν έχουν και πολύ σημασία. Γυρίστηκαν και την δεκαετία του 90 3d. Εξάλλου την δεκαετία του 90 για μένα βγήκαν τα καλύτερα παιχνίδια, μετά που τα γραφικά κατέρρευσαν βγήκαν ελάχιστα καλά παιχνίδια.

Σαν άτομο, αν κάνεις κάτι με κλεψιμαίικα μέσα, πιθανών να μην σου κάνει κανείς μήνυση . Το θέμα είναι για τα μικρά studio, που πρέπει να έχουν άδεις, αν θα ξοδέψουν λεφτά σε software η σε εξοπλισμό. Είναι το blender ένα γρήγορο και αποτελεσματικό μέσο η χρειάζεται περισσότερο χρόνο σε εκμάθηση και προσαρμογή? Για να γυριστεί μια ταινία ο χρόνος είναι χρήμα.

Ελπίζω τώρα με την στροφή στο blendernetwork να μεγαλώσει η επαγγελματική κοινότητα του blender. Χρειάζεται νομίζω στροφή στο pipeline και όχι σε επιμέρους feautures.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2013 12:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
RANDOM_AVATAR

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ναι...ξεφυγαμε λίγο απο το θέμα αλλα...
Π.χ. Η Activision πανω Απο 2-3 εκατομμύρια δύσκολα χάλασε για το call of duty black ops 2 και κέρδισε 1 δις.
Καθαρό κέρδος 997 εκατ.

Είχα πει και παλιά να φτιάξουμε game αλλα...δεν θέλατε...εγώ έχω δει την δουλειά σας και ξέρω τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να φτιάξουμε...και σας πληροφορώ όλοι σας έχετε πολλές γνώσεις....

Πλέον οι άνθρωποι δεν κοιτάνε τα γραφικά αλλα το gameplay και story και επίσης τον ρεαλισμό...
Ετσι θα βαθμολογουσα ενα game καλο με

3 στα 5 τα γραφικά
5 στα 5 gameplay
4 στα 5 ρεαλισμό

Με λίγα λόγια

Εφόσον δεν έχω βοήθεια έχω ξεκινήσει να μαθαίνω μόνος μου οτι πρέπει να μάθω για να σχεδίασω ενα game που μπορεί να μην ειναι και η super επιτυχία αλλα...σίγουρα έστω κατι θα δώσει...
Η καλή δουλειά απαιτεί σκληρή δουλειά,ενδιαφέρον και όρεξη όπως είπατε...
Και επειδή εγώ εχω σκοπό να κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου για να πετύχω το σκοπό μου εάν χρειάστει θα μάθω textures,προγραμματισμό,VFX,καλύτερο 3D design και οτι άλλο χρειαστεί...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Blendergr ©2011 | Developer-Founder Kornarakis Nikos | Co-founder Kampitakis Miron
Follow blendergr on Twitter