Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 10:19 am 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
Άβαταρ μέλους

Images: 2
Έδωσε "Ευχαριστώ": 6 φορές
Έλαβε "Ευχαριστώ": 1 φορά
Έχει πολύ καλά αποτελέσματα, τουλάχιστον για το δικό μου το μάτι :).

Εικόνα

Όταν αποκτήσει και πραγματικό displacement, θα γίνει αστέρι! :)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 12:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Images: 15
Έδωσε "Ευχαριστώ": 24 φορές
Έλαβε "Ευχαριστώ": 6 φορές
Εμένα κάτι κάτι με χαλάει όμως και δεν μπορώ να βρω τι :) ίσως να θέλει λίγο ΑΟ? αλλά γενικώς είναι πανέμορφο :D

Για το μήνυμα αυτό ο συγγραφέας kalwdio "Ευχαριστώ": caddboss (Πέμ Φεβ 21, 2013 1:18 pm)
Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 7:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Novice Member
Άβαταρ μέλους

Έδωσε "Ευχαριστώ": 10 φορές
Έλαβε "Ευχαριστώ": 14 φορές
kalwdio έγραψε:
Εμένα κάτι κάτι με χαλάει όμως και δεν μπορώ να βρω τι :) ίσως να θέλει λίγο ΑΟ? αλλά γενικώς είναι πανέμορφο :D

Δεν νομίζω ότι λείπει κάτι.. Απλός επιδίδει είναι "τραβηγμένη" στην δύση του ηλίου, έχει λίγο μουντά-ψύχρα χρώματα.. Ίσος να άναβες κάνα φως κάνα προβολέα..

Ίσος λιγο color correction postprocessing. Δες τι έκανα πρόχειρα με το gimp...

Εικόνα

Εικόνα

Υ.Γ.: Τώρα που το ξαναβλέπω ίσως το έκανα λίγο υπερβολικό.... anyway παίξε λίγο με color curves κλπ...

Για το μήνυμα αυτό ο συγγραφέας semaphor "Ευχαριστώ": caddboss (Πέμ Φεβ 21, 2013 1:19 pm)
Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2013 10:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Έδωσε "Ευχαριστώ": 1 φορά
Έλαβε "Ευχαριστώ": 34 φορές
Όντως πολύ καλό βγήκε. :)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 12:32 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Νομίζω οτι βρήκα τι μου φταίει μετά την παρέμβαση του semaphor που το έστρωσε κάπως, ίσως οτι ειναι υπερβολικά άσπρο....

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 11:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την τόσο εποικοδομητική κριτική. Πρέπει να διευκρινίσω, πως με το Cycles ασχολήθηκα προς το παρόν πολύ λίγο, ίσως γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα (και ακόμα χρησιμοποιώ) άλλο πρόγραμμα (Accurender nXt - τρέχει μέσα στο AutoCAD) για τα renderings για τους πελάτες μου (είμαι αρχιτέκτονας). Αλλά παράλληλα με το CAD και το nXt ασχολούμαι όλο και πιο πολύ και συστηματικά με το Blender και το Cycles, γιατί προσφέρει πραγματικά εντυπωσιακές δυνατότητες αλλά και μια πληθώρα λύσεων για κάθε πρόβλημα ή απορία, άμεσα, στο internet :) Και βέβαια γιατί δεν ζητάει τα μαλλιοκέφαλά του κάθε χρόνο για upgrades αμφίβολης αποτελεσματικότητας (εδώ εννοώ καθαρά και μόνο το AutoCAD - αυτά παθαίνεις, όταν το έχεις πρωτότυπο :( ) Αρκετά όμως με αυτά (έιναι και τελείως O.T.)

Στο θέμα μας λοιπόν...

Το συγκεκριμένο σπιτάκι το έφτιαξα στις 3Δ εξολοκλήρου στο Blender (με υπόβαθρο τα σχέδια από το σχεδιαστικό) γιατί είναι από τη μία μικρό και καλό για εκμάθηση και από την άλλη έχει αρκετά στοιχεία που ήθελα να τεστάρω (και να συγκρίνω βασικά με το nXt), όπως το χορτάρι, τα αναρριχώμενα, τη χρήση alpha channel για την background εικόνα κλπ.

@kalwdio
Τι εννοείς με το ΑΟ? Ambient occlusion? Εάν εννοείς αυτό, δεν ξέρω πως να το κάνω, είχα την εντύπωση πως το Cycels έχει αυτόματο υπολογισμό του έμμεσου φωτισμού (indirect lighting). Και ως εκ τούτου δεν πείραξα καθόλου τις default ρυθμίσεις του, απλά τοποθέτησα έναν ήλιο και ενεργοποίησα τον φωτισμό της σκηνής από τον ουρανό (environment ->sky texture) με τα settings απείραχτα εκτός από το strength, το οποίο το κατέβασα στο 0.20, γιατί βάζει πολύ μπλε σε όλα τα χρώματα της εικόνας. Ακόμα και έτσι το μπλέ ήταν πολύ, αφού το διαπιστώσατε και μόνοι σας. Εδώ ο semaphor έχει δίκιο και έπρεπε να κάνω ένα tone correction προς το θερμότερο (προς το κίτρινο δηλαδή).

Φτιάχνω ένα καινούργιο μοντέλο ενός σαφώς μεγαλύτερου έργου (είναι μια διπλοκατοικία). Όταν φτάσω σε ένα σημείο, θα ρίξω καμιά εικονίτσα για σχολιασμό.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 5:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

caddboss έγραψε:
@kalwdio
Τι εννοείς με το ΑΟ? Ambient occlusion? Εάν εννοείς αυτό, δεν ξέρω πως να το κάνω, είχα την εντύπωση πως το Cycels έχει αυτόματο υπολογισμό του έμμεσου φωτισμού (indirect lighting). Και ως εκ τούτου δεν πείραξα καθόλου τις default ρυθμίσεις του, απλά τοποθέτησα έναν ήλιο και ενεργοποίησα τον φωτισμό της σκηνής από τον ουρανό (environment ->sky texture) με τα settings απείραχτα εκτός από το strength, το οποίο το κατέβασα στο 0.20, γιατί βάζει πολύ μπλε σε όλα τα χρώματα της εικόνας. Ακόμα και έτσι το μπλέ ήταν πολύ, αφού το διαπιστώσατε και μόνοι σας. Εδώ ο semaphor έχει δίκιο και έπρεπε να κάνω ένα tone correction προς το θερμότερο (προς το κίτρινο δηλαδή).

Ναι ambient occlusion εννοώ..το ενεργοποιείς απο εδώ
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 21, 2013 8:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
Άβαταρ μέλους

Thanx kalwdio, θα του ρίξω μια ματιά τι θα βγει :)

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 08, 2013 10:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Member
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν φίλοι,
κάπως έτσι κατέληξε το θέμα με το μικρό σπιτάκι, εφαρμόζοντας διάφορες παρατηρήσεις και συμβουλές. Έβαλα και μερικά έπιπλα μέσα, ένα αμάξι στο κήπο, έτσι απέκτησε λίγη ζωή παραπάνω. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις καλές συμβουλές. Τι να πω, όσο ζω μαθαίνω :)
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 09, 2013 11:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Images: 30
Έδωσε "Ευχαριστώ": 1 φορά
Έλαβε "Ευχαριστώ": 34 φορές
Πολύ πιο ωραίο, ειδικά με τις σκιές και την γυαλάδα στα μάρμαρα.

Κορυφή
 Προφίλ Personal album  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Blendergr ©2011 | Developer-Founder Kornarakis Nikos | Co-founder Kampitakis Miron
Follow blendergr on Twitter